دسته‌بندی نشده

رمان‌های مشهور ترکیه!

رمان‌های مشهور در ترکی استانبولی

 

ترکیه جزو قدیمی ترین کشورهای تاریخ می‌باشد و واقع تاریخی و سیاسی زیادی را در تاریخ و حافظه خود جای داده است. در بین این اتفاق‌های سیاسی و اجتماعی چه روایات عاشقانه زیبا و تلخی که وجود ندارند! در این بین برخی نوسیندگان بودند و هستند که تمامی این اتفاقات را به روی کاغذ آورده و جاودانشان می‌کنند.

در این مقاله به معرفی چند کتاب معروف می‌پردازیم...

  1. My Name Is Red (نام من سرخ)

اورهان پاموک، وقتی درباره نویسندگان معاصر ترکیه صحبت می کنیم، نیازی به معرفی ندارد. این نویسنده برنده جایزه نوبل، متولد استانبول بوده و رمان های زیادی مانند «موزه معصومیت»، «برف»، «شب های طاعون»، «زندگی جدید» و بسیاری دیگر نوشته است. با این حال، در میان بهترین کتاب های اورهان پاموک، کلاسیک جاودانه « نام من سرخ» برجسته است.

« نام من سرخ» اثری بزرگ از ادبیات ترکیه است. این قطعه ادبی شما را به اواخر قرن شانزدهم امپراتوری عثمانی می برد و حول هنرمندان مینیاتور و همچنین معمای قتلی می چرخد که قبلاً در صفحه اول اتفاق افتاده است. بی شک یکی از بهترین کتاب های اورهان پاموک است که او را به یک چهره معتبر در ادبیات جهان تبدیل کرد.

 

  1. Baba ve Piç(ناپاکزاده استانبول)

ناپاکزاده استانبول رمانی از الیف شافاک، نویسنده پرفروش ترکیه ای است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. این کتاب در ابتدا به زبان انگلیسی با نام (The Bastard of Istanbul) منتشر شده و سپس با عنوان Baba ve Piç به زبان مادری نویسنده ترکی ترجمه شده است.

این رمان شگفت انگیز داستان یک دختر نوزده ساله ارمنی آمریکایی به نام آرمانوش را روایت می کند که در سانفرانسیسکو زندگی می کند. آرمانوش احساس می‌کند که بخشی از هویتش گم شده است و باید سفری به گذشته یعنی ترکیه داشته باشد تا زندگی‌اش را دوباره آغاز کند.

وقتی مخفیانه به استانبول رفت، با خواهران کازانچی آشنا شد و با آسیا دوست شد. سپس ناپاکزاده استانبولی رابطه پنهانی بین دو خانواده را آشکار می کند و آنها را به یک رویداد خشونت آمیز در تاریخ سرزمینشان گره می زند. این کتاب دراماتیک درباره ترکیه مملو از طنز، درک و میل به بررسی گذشته است.

 

  1. Kürk Mantolu Madonna(مدونا با پالتوی خز)

در دنیای هنر، موارد بسیاری اتفاق می‌افتد که یک موسیقی، فیلم، نقاشی یا کتاب منتشر می‌شود اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد و هیچ تاثیری بر جای نمی‌گذارد. «مدونا با پالتوی خز» یکی از این نمونه‌هاست که در سال 1943 منتشر شد اما تعداد کمی از آن فروخته شد. اخیراً، خوانندگان در ترکیه و در نهایت در سراسر جهان، احساس پشیمانی را در رابطه با یک داستان عشقی نافرجام کشف کرده‌اند که سرنوشت آن عذاب است. این کتاب سال‌ها پرفروش بود و از کتاب « افکار عجیب من» نوشته اورهان پاموک پیشی گرفت.

این رمان، داستان مرد جوان ترکی به نام Raif Efendi را روایت می کند که در دهه 1920 به برلین سفر می کند تا در میان بلاتکلیفی اقتصادی ترکیه به دنبال کار بگردد. طبق سرنوشت، او عاشق دختری زیبا به نام “مدونا” به دلیل پالتو پوستی می شود که اغلب می پوشد. داستان به بررسی مضامین عشق، اشتیاق، هویت و برخوردهای فرهنگی می پردازد. تا به حال یکی از بهترین رمان های عاشقانه ترکی است که توسط Sabahattin Ali نوشته شده است و باید در لیست کتاب‌های نخوانده خود قرار دهید.

 

  1. İstanbul’a Son Tren (آخرین قطار به استانبول)

«آخرین قطار به استانبول» یکی از رمان‌های Ayşe Kulin، نویسنده معاصر ترک است. این یکی از بهترین رمان های ترکی است که در ابتدا به زبان ترکی و سپس انگلیسی و سایر زبان ها منتشر شد.

داستان در طول جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و یک خانواده ترک یهودی ساکن استانبول را دنبال می کند که شامل صباحاتین سلیم، همسرش سلوا و دخترانشان نیمت و سلما می شود. هنگامی که سلما بالغ می شود، با رافائل، مردی یهودی ازدواج می کند. در میان تشدید آزار و شکنجه نازی ها در طول جنگ جهانی دوم، سلما و رافائل با چالش هایی روبرو هستند. در یک سفر جسورانه، صباحاتین و سلوا جان خود را به خطر می اندازند تا دختر و داماد خود را از عذاب قریب الوقوع هولوکاست نجات دهند و موضوعات عشق، فداکاری و پیوندهای خانوادگی را برجسته کنند.

 

  1. Anayurt Oteli (هتل آنایورت)

Yusuf Atilgan یکی از نویسندگان برجسته ترک در ادبیات قرن بیستم این کشور بود. فعالیت ادبی او به عنوان شاعر آغاز شد، اما چیزی که او را به شهرت رساند، رمان‌ها و مجموعه‌های داستان کوتاه او بود. او با اثر استادانه خود “هتل آنایورت” که در سال 1973 منتشر شد، مورد توجه قرار گرفت.

خلاصه داستان در ترکیه است، جایی که شخصیت Zebercet که یک کارمند شبانه تنها در یک هتل ساحلی ترکیه است، یک زندگی تنهایی را پشت سر می گذارد که در بحران وجودی قرار دارد. سپس، افکار و عواطف پیچیده Zebercet را در حالی که او زندگی ای منزوی را طی می کند، آشکار می کند. این داستان با ارائه نگاه‌های صمیمی به ذهن و تعاملات او، بینش عمیقی از زندگی، عشق و اشتیاق انسان برای ارتباط در دنیایی بی‌تفاوت ارائه می‌کند. این یکی از بهترین کتاب‌های یک نویسنده ترک با فضای ترکیه است و قطعاً ارزش خواندن دارد!

 

  1. Masumiyet Müzesi (موزه معصومیت)

فهرست رمان‌های معروف اورهان پاموک شامل رمان‌های زیادی می‌شود، و «موزه معصومیت» یکی دیگر از آنهاست. اورهان پاموک با تجربه ادبی بیگانه نیست، اما با این رمان، با پر کردن شکاف بین داستان و واقعیت، همه چیز را به سطح دیگری برد. او یک موزه واقعی را در استانبول بر اساس داستان این رمان افتتاح کرد که اشیاء الهام گرفته از داستان را به نمایش می گذارد.

«موزه معصومیت» در استانبول اتفاق می‌افتد، جایی که زندگی مرد ثروتمند کمال وقتی عاشق فوسون، یکی از بستگان جوانش می‌شود، تغییری غیرمنتظره پیدا می‌کند. در حالی که با نامزد دیرینه خود سیبل نامزد کرده است، قلب او از عشق به فوسون غرق می شود. همانطور که داستان ادامه پیدا میکند، انتظارات اجتماعی و فشارهای خانواده بر نیاز آنها برای انتخاب زودتر تأثیر می گذارد. بدون شک این یکی از بهترین رمان هایی است که در استانبول اتفاق می افتد که در یک آخر هفته زیبا شما را مجذوب خود خواهد کرد.

 

  1. Yalının Gölgesi (سایه ویلای ساحلی)

Suat Derviş یکی از مشهورترین نویسندگان زن ترک قرن بیستم بود که به خاطر شاهکار ادبی « سایه ویلای ساحلی » شهرت داشت. او در ابتدا برای روزنامه ها و مجلات ترکیه رمان، داستان کوتاه و نقد می نوشت. در سال 1945، ” سایه ویلای ساحلی” او را در محافل ادبی ترکیه مشهور کرد. این رمان امروزه به عنوان یکی از بهترین رمان های ترکی به شمار می رود.

ماجرا در ترکیه اتفاق می‌افتد، جایی که Celile در طول دهه 1940 در استانبول خود را گرفتار کشمکشی بین همسرو شریک تانگویش می‌بیند. اگرچه موضوع جهانی است، اما درویش به خوبی جنبه های منحصر به فرد جامعه ترکیه و تلاش پر فراز و نشیب آن به سمت مدرنیته را به تصویر می کشد.

 

در قسمت نظر سنجی ها به ما بگویید که کدام یک از این کتاب ها را خوانده‌اید و نظرتون راجع به آنان چیست و یا چه کتاب‌های دیگری را می‌شناسید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *